Zajímavosti

Může exkuřák kouřit marihuanu?

Může exkuřák kouřit marihuanu?

Česko patří v Evropě k zemím s největším počtem uživatelů konopí. Není proto překvapením, že se na téměř každém našem semináři vyskytne dotaz, jak vyřešit situaci, kdy se dotyčný chce zbavit závislosti na cigaretách, ale zároveň nechce přestat s kouřením marihuany.

Tato otázka je na místě, neboť velké množství lidí marihuanu kvůli hořícím vlastnostem míchá s tabákem, který je vysoce návykový. Jak tedy postupovat coby exkuřák, který do toho nechce znovu spadnout?

Tento článek je určen výhradně pravidelným kuřákům konopí starších 18ti let.

Pakliže je člověk jen rekreačním uživatelem marihuany (např. 1x měsíčně), nemusí se touto otázkou příliš znepokojovat. Takovému člověku stačí dát do jointu méně než 50 % tabáku a riziko relapsu je relativně nízké. Je tomu tak proto, že účinek tabáku (zúžení cév, zvýšení tlaku) je v kombinaci s marihuanou oslaben, neboť ta má přesně opačné účinky (roztahování cév, uklidnění).

Problém nastává u pravidelných uživatelů, neboť častější inhalace smíšených jointů (marihuana s tabákem) může pozvolna a téměř neznatelně znovu probudit nikotinovou závislost. Množství přijatého nikotinu je v takovém případě už příliš vysoké, takže oslabující účinky marihuany jednoduše nejsou dostačující. Problém se zpravidla projeví tak, že si člověk všimne nutkání kouřit více jointů než dříve. Až později si dotyčný uvědomí, že tato touha po jointech je ve skutečnosti touhou po tabáku v nich, neboť marihuana sama o sobě fyzickou závislost nevyvolává. V této chvíli buď problém začne aktivně řešit, množství jointů vědomě omezovat nebo se vrátí ke kouření cigaret.

Naštěstí existují způsoby, jak tento problém vyřešit.

1) DAMIÁNA

Nejjednodušším řešením je vyměnit tabák za bylinku zvanou damiána, která má podobné hořící vlastnosti jako tabák, ale na rozdíl od něj neobsahuje žádný nikotin. Jointy s damiánou mají trochu jinou chuť, ale člověk si na ni zvykne.

Tuto bylinku doporučujeme i uživatelům konopí, kteří cigarety nikdy nekouřili, neboť damiána na rozdíl od tabáku neobsahuje nebezpečné látky a navíc nehrozí, že by vyvolávala závislost na nikotinu. Výhodná je také cena.

Damiána se prodává jako čaj (50kč/50g), který má (pokud se pije) údajně afrodiziakální účinky. Seženete ji v různých bylinkářských obchodech: V Praze např. v obchodě Bylinky Kamille poblíž I.P. Pavlova (Jugoslávská 18) nebo v e-shopu Můj šálek čaje.

2) VAPORIZÉR

Druhou (finančně náročnější) variantou je pořízení vaporizéru, což je přístroj, který slouží k vaporizaci - tedy přeměně látky na plynné skupenství působením tepla. Vaporizuje se při teplotách 170 °C do 260 °C a odpařené látky se přímo vdechují do plic. Marihuana ve vaporizérech nikdy nehoří, ale je pouze zahřívána a odpařuje se. Nevznikají tak karcinogenní dehty, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.

Existují různé druhy od velkých stolních přístrojů pro domácí použtí až po miniaturní kapesní přístroje. Jejich cena se pohybuje mezi 2000 a 10 000 korunami.

Seženete je v různých growshopech nebo na internetu např. zde.

3) DÝMKY

Další možností je přejít od jointů ke kouření z dýmek např. tzv. skleněnek, které se zpravidla zapalují při každém potáhnutí a není třeba řešit horší hořící vlastnosti samotné marihuany.

 

Ačkoliv metoda racionálního vhledu, kterou úspěšně aplikujeme na nikotinovou závislost, lze použít i na všechny ostatní drogy (marihuanu, alkohol, kofein, tvrdé drogy, gamblerství aj.), doporučujeme se vždy zaměřit pouze na jeden problém. Máte-li např. pocit, že pijete příliš mnoho kávy, doporučujeme s řešením tohoto problému počkat, až budete mít vyřešenou závislost na cigaretách a do té doby pít kávu tak jako dřív. Totéž doporučujeme u marihuany - chcete-li jí odvykat, počkejte alespoň tři týdny poté, co jste típli svou poslední cigaretu.

A na závěr jedno důrazné doporučení: Jste-li exkuřák - hulič, hlídejte si, abyste nezvyšovali počet jointů a nepoužívali konopí coby náhražku za cigarety. Jste-li exkuřák - nehulič, s konopím v odvykacím období nezačínejte. V obou případech jde o to neměnit svůj dosavadní životní styl.